LPC3131FET180,551
- Manufacturer Part Number:
- LPC3131FET180,551
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- LPC3131 - Low-cost, low-power AR
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- EBI/EMI, I²C, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG
- Core Processor :
- ARM926EJ-S
- Core Size :
- 32-Bit
- Data Converters :
- A/D 4x10b SAR
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- External
- Package / Case :
- 180-TFBGA
- Peripherals :
- DMA, I²S, LCD, PWM, WDT
- Product Status :
- Active
- Program Memory Size :
- Program Memory Type :
- ROMless
- RAM Size :
- 192K x 8
- Speed :
- 180MHz
- Supplier Device Package :
- 180-TFBGA (12x12)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 1.2V ~ 3.6V