FF400R12KT3PEHOSA1
- Manufacturer Part Number:
- FF400R12KT3PEHOSA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IGBT MODULE 1200V 400A
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- IGBT Modules
- Configuration :
- Half Bridge
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 400 A
- Current - Collector Cutoff (Max) :
- 5 mA
- IGBT Type :
- Trench Field Stop
- Input :
- Standard
- Input Capacitance (Cies) @ Vce :
- 28 nF @ 25 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- NTC Thermistor :
- No
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- Product Status :
- Not For New Designs
- Supplier Device Package :
- Module
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.15V @ 15V, 400A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1200 V