NP90N04MUK-S18-AY
- Manufacturer Part Number:
- NP90N04MUK-S18-AY
- Manufacturer/Brand:
- Renesas Electronics Corporation
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 40V 90A TO220
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 90A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 40 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 120 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 7050 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3 Full Pack
- Power Dissipation (Max) :
- 1.8W (Ta), 176W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 2.8mOhm @ 45A, 10V
- Supplier Device Package :
- TO-220
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4V @ 250µA