DMS3014SSS-13
- Manufacturer Part Number:
- DMS3014SSS-13
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 30V 10.4A 8SO
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 10.4A (Ta)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 30 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 4.5V, 10V
- FET Feature :
- Schottky Diode (Body)
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 45.7 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2296 pF @ 15 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Power Dissipation (Max) :
- 1.55W (Ta)
- Product Status :
- Obsolete
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 13mOhm @ 10.4A, 10V
- Supplier Device Package :
- 8-SO
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±12V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 2.2V @ 250µA