STV240N75F3
- Manufacturer Part Number:
- STV240N75F3
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 75V 240A 10POWERSO
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 240A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 75 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 100 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 6800 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
- Power Dissipation (Max) :
- 300W (Tc)
- Product Status :
- Obsolete
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 2.6mOhm @ 120A, 10V
- Supplier Device Package :
- 10-PowerSO
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4V @ 250µA