PIC32MX320F032HT-40I/PT
- Manufacturer Part Number:
- PIC32MX320F032HT-40I/PT
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Microcontrollers
- Connectivity :
- I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
- Core Processor :
- MIPS32® M4K™
- Core Size :
- 32-Bit Single-Core
- Data Converters :
- A/D 16x10b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 53
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 64-TQFP
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Active
- Program Memory Size :
- 32KB (32K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 8K x 8
- Speed :
- 40MHz
- Supplier Device Package :
- 64-TQFP (10x10)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.3V ~ 3.6V