BUK714R1-40BT,118
- Manufacturer Part Number:
- BUK714R1-40BT,118
- Manufacturer/Brand:
- Nexperia
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 40V 75A SOT426
- Manufacturer :
- Nexperia
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 75A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 40 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- Temperature Sensing Diode
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 83 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 6808 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
- Power Dissipation (Max) :
- 272W (Tc)
- Product Status :
- Obsolete
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 4.1mOhm @ 50A, 10V
- Supplier Device Package :
- D2PAK
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4V @ 1mA