DI080N06PQ-AQ
Manufacturer Part Number:
DI080N06PQ-AQ
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
MOSFET, POWERQFN 5X6, 65V, 80A,
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
65 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
56 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4128 pF @ 30 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
80W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4mOhm @ 30A, 10V
Supplier Device Package :
8-QFN (5x6)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC SOD523
    TVS DIODE 12VWM 17VC SOD523
    TVS DIODE 5VWM 14.5VC SOD323
    TVS DIODE 170VWM 275VC SOD123F
    TVS DIODE 120VWM 193VC SOD123F
Catalog related products
  • Fairchild Semiconductor
    POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 3
  • Fairchild Semiconductor
    FDI9406 - N-CHANNEL POWERTRENCH
  • International Rectifier
    MOSFET N-CH 100V 59A D2PAK
    MOSFET N-CH 500V 15A TO220F
  • Motorola
    TRANS MOSFET N-CH 400V 16A 3-PIN
Related products
Part Manufacturer Stock Description
DI080N03PQ Diotec Semiconductor 8,427 MOSFET, 30V, 80A, 78W
DI080N03PQ Diotec Semiconductor 5,000 MOSFET N-CH 30V 80A 8QFN
DI080N06PQ Diotec Semiconductor 5,006 MOSFET, 60V, 80A, 80W
DI080N06PQ Diotec Semiconductor 5,000 MOSFET N-CH 60V 80A 8QFN