BSB165N15NZ3G
- Manufacturer Part Number:
- BSB165N15NZ3G
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- BSB165N15 - 12V-300V N-CHANNEL P
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 9A (Ta), 45A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 150 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 8V, 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 35 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2800 pF @ 75 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- DirectFET™ Isometric MZ
- Power Dissipation (Max) :
- 2.8W (Ta), 78W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 16.5mOhm @ 30A, 10V
- Supplier Device Package :
- MG-WDSON-2-9
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4V @ 110µA