E2030S.18.10
Manufacturer Part Number:
E2030S.18.10
Manufacturer/Brand:
Prysmian Group
Part of Description:
CABLE 2COND 18AWG GRAY SHLD 500'
Manufacturer :
Prysmian Group
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
Solid
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.147" (3.73mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC), Riser
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
Gray
Length :
500.0' (152.4m)
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Foil
Usage :
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
18 AWG
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
E203 3M 5,301 HIGH AIR FLOW FILTER E203 294 MM