VY2100K29U2JS6TV7
- Manufacturer Part Number:
- VY2100K29U2JS6TV7
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Safety
- Capacitance :
- 10 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.453" (11.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.295" (7.50mm)
- Lead Style :
- Formed Leads - Kinked
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- X1, Y2
- Size / Dimension :
- 0.295" Dia (7.50mm)
- Temperature Coefficient :
- U2J
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 440VAC