XP3A-4654-0750D-R/S
- Manufacturer Part Number:
- XP3A-4654-0750D-R/S
- Manufacturer/Brand:
- Omron Electronic Components
- Part of Description:
- CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
- Manufacturer :
- Omron Electronic Components
- Product Category :
- Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 40.0µin (1.02µm)
- Contact Material :
- Nickel Alloy
- Contact Type :
- Probe Pin
- Features :
- Mating Cycles :
- Maximum Working Height :
- 0.203" (5.15mm)
- Minimum Working Height :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Force - Initial :
- 15gf
- Operating Force - Mid Compression :
- Pad Layout Dimension :
- Plunger Size :
- 0.003" ~ 0.018" (0.07mm ~ 0.046mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Recommended Working Height :
- 0.183" (4.65mm)