H038DL3A-1K
Manufacturer Part Number:
H038DL3A-1K
Manufacturer/Brand:
Plastronics Sockets & Connectors
Part of Description:
SPRING PROBE .38X3.86MM 1=1000PC
Stock Condition:
20
Manufacturer :
Product Category :
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Contact Material :
Beryllium Copper
Contact Type :
Probe Pin
Features :
Mating Cycles :
125000
Maximum Working Height :
Minimum Working Height :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force - Initial :
Operating Force - Mid Compression :
Pad Layout Dimension :
Plunger Size :
0.080" ~ 0.230" (2.03mm ~ 5.84mm)
Product Status :
Active
Recommended Working Height :
0.135" (3.44mm)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    SPRING PROBE .77MM X 5.69MM HPIN
    SPRING PROBE .77MM X 4.45MM HPIN
    SPRING PROBE .77MM X 5.68MM HPIN
    SPRING PROBE .57MM X 3.00MM HPIN
    SPRING PROBE .57MM X 3.80MM HPIN