TX3-L25NR-40.000M
Manufacturer Part Number:
TX3-L25NR-40.000M
Manufacturer/Brand:
Transko
Part of Description:
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ CMOS
Manufacturer :
Transko
Product Category :
Oscillators
Absolute Pull Range (APR) :
Base Resonator :
Crystal
Current - Supply (Max) :
6mA
Frequency :
40 MHz
Frequency Stability :
±2.5ppm
Function :
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 75°C
Output :
CMOS
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Spread Spectrum Bandwidth :
Type :
TCXO
Voltage - Supply :
3.3V