100F1121-20(S149)
- Manufacturer Part Number:
- 100F1121-20(S149)
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- Part of Description:
- CABLE 2COND 20AWG WHITE SHLD
- Manufacturer :
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Multi-Conductor
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 19/0.0079"
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.177" (4.50mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Zerohal™
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0181" (0.460mm)
- Jacket Color :
- White
- Length :
- Number of Conductors :
- 2 (1 Pair Twisted)
- Operating Temperature :
- 105°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shield Type :
- Braid
- Usage :
- Voltage :
- 2.5 kV
- Wire Gauge :
- 20 AWG