D183Z39Y5VH63J5R
- Manufacturer Part Number:
- D183Z39Y5VH63J5R
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- CAP CER 0.018UF 100V Y5V RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.018 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lead Style :
- Formed Leads - Kinked
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Temperature Coefficient :
- Y5V (F)
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- -20%, +80%
- Voltage - Rated :
- 100V