55A4121-12-9/96-9CS2275
- Manufacturer Part Number:
- 55A4121-12-9/96-9CS2275
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Raychem Cable Protection
- Part of Description:
- CABLE 2COND 12AWG WHITE
- Manufacturer :
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 37/28
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.224" (5.69mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0090" (0.229mm)
- Jacket Color :
- White
- Length :
- Number of Conductors :
- 2
- Operating Temperature :
- 150°C
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 12 AWG