55PC2141-16-CML4-9CS2502
- Manufacturer Part Number:
- 55PC2141-16-CML4-9CS2502
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Raychem Cable Protection
- Part of Description:
- CABLE 4COND 16AWG WHITE SHLD
- Manufacturer :
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 19/29
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.197" (5.00mm)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0095" (0.241mm)
- Number of Conductors :
- 4
- Operating Temperature :
- 150°C
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 16 AWG