2164-20-01-P2
- Manufacturer Part Number:
- 2164-20-01-P2
- Manufacturer/Brand:
- NorComp
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 20POS 2MM
- Manufacturer :
- NorComp
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Tin-Lead
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 15.0µin (0.38µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.152" (3.86mm)
- Contact Length - Post :
- 0.118" (3.00mm)
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.059" (1.50mm)
- Insulation Material :
- Thermoplastic, Glass Filled
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 20
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- 0.329" (8.36mm)
- Pitch - Mating :
- 0.079" (2.00mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Row Spacing - Mating :
- 0.079" (2.00mm)