55A1121-30-6/9-9CS2275
Manufacturer Part Number:
55A1121-30-6/9-9CS2275
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
CABLE 2COND 30AWG WHITE SHLD
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.081" (2.06mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
30 AWG