TRC0007CBP-0-10
- Manufacturer Part Number:
- TRC0007CBP-0-10
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- TRAILER CBL 7COND 10-14AWG 10'
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Trailer Cable
- Conductor Material :
- Copper, Bare
- Conductor Strand :
- 19/23; 19/25; 19/27
- Features :
- Abrasion Resistant, Oil Resistant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.550" (13.97mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0550" (1.397mm)
- Jacket Color :
- Black
- Length :
- 10.00' (3.05m)
- Number of Conductors :
- 7
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 80°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- SAE J1128
- Shield Type :
- Usage :
- Automotive Wiring
- Voltage :
- 60 V
- Wire Gauge :
- 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG