LCMA10-6H-C
Manufacturer Part Number:
LCMA10-6H-C
Manufacturer/Brand:
Panduit Corporation
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 10MM #M6
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
M6 Stud
Terminal Type :
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Termination :
Crimp
Thickness :
Width - Outer Edges :
0.433" (11.00mm)
Wire Gauge :
10mm²