CWR-130-16-0001
- Manufacturer Part Number:
- CWR-130-16-0001
- Manufacturer/Brand:
- CW Industries
- Part of Description:
- CONN DIP HDR IDC 16POS VERT
- Manufacturer :
- CW Industries
- Product Category :
- Board In, Direct Wire to Board
- Board-Side Pitch :
- 0.100" (2.54mm)
- Cable Pitch :
- 0.050" (1.27mm)
- Cable Termination :
- IDC
- Color :
- Blue
- Connector Type :
- Ribbon Cable, DIP Header
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 30.0µin (0.76µm)
- Features :
- Feed Through
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 16
- Number of Rows :
- 2
- Product Status :
- Active
- Row Spacing :
- 0.300" (7.62mm)