TX24-100R-10ST-E1E
Manufacturer Part Number:
TX24-100R-10ST-E1E
Manufacturer/Brand:
JAE Electronics
Part of Description:
CONN RCPT 100POS VERT GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
4.00µin (0.100µm)
Features :
Board Lock
Height Above Board :
0.563" (14.30mm)
Mated Stacking Heights :
16mm, 18mm, 22mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
100
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)