A1-50PA-2.54DS(71)
Manufacturer Part Number:
A1-50PA-2.54DS(71)
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Contact Length - Mating :
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post :
0.118" (3.00mm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.236" (6.00mm)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
50
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Solder
Voltage Rating :
200V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
A1-5/16A Essentra Components 3,400 ROUND END CAPS - BLUE, INSIDE DI
A1-5/16W/RA Essentra Components 2,000 ROUND END CAPS - BLUE, INSIDE DI
A1-5/8A Essentra Components 800 ROUND END CAPS - BLUE, INSIDE DI
A1-50PA-2.54DSA(71) Hirose 750 CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
A1-5104 ITT Cannon 212 A1-5104
A1-56R-C Panduit Corporation 335 BATTERY CABLE LUG, 1 AWG, 5/16"