WR-40PB-VF60-N1
Manufacturer Part Number:
WR-40PB-VF60-N1
Manufacturer/Brand:
JAE Electronics
Part of Description:
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
4.00µin (0.100µm)
Features :
Board Guide
Height Above Board :
0.197" (5.00mm)
Mated Stacking Heights :
6mm, 6.5mm, 9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.020" (0.50mm)