FX23-100P-0.5SV15
- Manufacturer Part Number:
- FX23-100P-0.5SV15
- Manufacturer/Brand:
- Hirose
- Part of Description:
- CONN HDR 100POS SMD GOLD
- Manufacturer :
- Hirose
- Product Category :
- Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- Connector Type :
- Header, Outer Shroud Contacts
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 4.00µin (0.100µm)
- Features :
- Board Guide
- Height Above Board :
- 0.507" (12.88mm)
- Mated Stacking Heights :
- 15mm, 20mm
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 104 (100 + 4 Power)
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)