101R014FB110
Manufacturer Part Number:
101R014FB110
Manufacturer/Brand:
Amphenol Communications Solutions
Part of Description:
MICRO BTB CONNECTOR, P=0.35MM, S
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Solder Retention
Height Above Board :
0.031" (0.80mm)
Mated Stacking Heights :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Pitch :
0.014" (0.35mm)
Product Status :
Active
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB