10037402-11128LF
Manufacturer Part Number:
10037402-11128LF
Manufacturer/Brand:
Amphenol Communications Solutions
Part of Description:
CONN SKT FB-DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
Connector Style :
FB-DIMM
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Board Lock, Latches
Memory Type :
DDR2 FBDRAM
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
240
Product Status :
Active
Standards :
MO-256
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB
    CONN HEADER 6P/24S/5P R/A PCB
    CONN HDR BLADE PWR 26POS EDGE MT
    CONN HDR BLADE PWR 32POS EDGE MT
Catalog related products
    DDR4 288P TH ASSY
    CONN SKT DIMM 240POS PCB
  • TE Connectivity AMP Connectors
    DDR4 DIMM 288 PIN TH TYPE
    DDR4 DIMM 288 PIN TH TYPE
Related products
Part Manufacturer Stock Description
1003 Interlight 7,682 Replacement for Stanley Security
1003 CEC Industries 6,162 Box of 10 B6 SC BA15s 12.8V .94A
1003 Adafruit 5,989 PIG-TAIL CABLES 12" 2POS 4PACK
1003 Monkey Bars 10 STORAGE RACK 3 BIKE STEEL 35"W
1003 Kitronik 9,520 RETAIL PACK - ELECTRONIC GAME KI
1003 JKL Components Corporation 8,796 LAMP INCAND RB-6 SGL BAYO 12.8V
1003 Klein Tools 3 WIRE STRIPPER-CUTTER
1003-001-01000 CnC Tech 2,670 CONN RCPT USB3.0 TYPEA 9POS R/A
1003-001-0100180 CnC Tech 1,254 CONN RCPT USB3.0 TYPEA 9POS VERT
1003-002-01100 CnC Tech 16,573 CONN RCPT USB3.0 TYPEA 9P SMD RA
1003-002-01100-TR CnC Tech 1,686 USB 3.0, 9P, A/F, SMT, R/A, HOR
1003-002-BL-KIT CnC Tech 1,536 CONN & HOOD KIT USB3.0 TYPE B
1003-003-02000 CnC Tech 9,306 CONN RCPT USB3.0 TYPEB 9POS R/A