TBPS-00-150-16-GR-LF
- Manufacturer Part Number:
- TBPS-00-150-16-GR-LF
- Manufacturer/Brand:
- Major League Electronics
- Part of Description:
- Terminal Blocks
- Stock Condition:
- 454
- Manufacturer :
- Major League Electronics
- Product Category :
- Headers, Plugs and Sockets
- Color :
- Green
- Contact Mating Finish :
- Tin
- Current - IEC :
- Current - UL :
- 8 A
- Features :
- Header Orientation :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Levels :
- 1
- Number of Positions :
- 16
- Operating Temperature :
- -33°C ~ 105°C
- Pitch :
- 0.150" (3.81mm)
- Plug Wire Entry :
- 180°
- Positions Per Level :
- 16
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Screw - Rising Cage Clamp
- Type :
- Plug, Female Sockets
- Voltage - IEC :
- Voltage - UL :
- 250 V