JTG06RE10-13S
Manufacturer Part Number:
JTG06RE10-13S
Manufacturer/Brand:
Amphenol Aerospace Operations
Part of Description:
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
Color :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Features :
Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Orientation :
N (Normal)
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
10-13
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER