IL-12P-S3FP2-1
- Manufacturer Part Number:
- IL-12P-S3FP2-1
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 3.90µin (0.099µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.236" (6.00mm)
- Contact Length - Post :
- 0.138" (3.50mm)
- Contact Material :
- Brass
- Contact Shape :
- Circular
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Friction Lock
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Brown
- Insulation Height :
- 0.256" (6.50mm)
- Insulation Material :
- Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 12
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 1
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.098" (2.50mm)