SLW20R-1C7ALF
- Manufacturer Part Number:
- SLW20R-1C7ALF
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Communications Solutions
- Part of Description:
- CONN FPC BOTTOM 20POS 1MM R/A
- Manufacturer :
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
- Cable End Type :
- Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Bottom
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Features :
- Zero Insertion Force (ZIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.33mm
- Flat Flex Type :
- FPC
- Height Above Board :
- 0.157" (4.00mm)
- Housing Material :
- Locking Feature :
- Slide Lock
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 20
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.039" (1.00mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Kinked Pin
- Voltage Rating :
- 100V