13FMN-BMT-A-TF
- Manufacturer Part Number:
- 13FMN-BMT-A-TF
- Manufacturer/Brand:
- JST
- Part of Description:
- CONN FFC VERT 13POS 1MM SMD
- Manufacturer :
- JST
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Cable End Type :
- Straight
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Vertical - 1 Sided
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Features :
- Low Insertion Force (LIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC
- Height Above Board :
- 0.201" (5.10mm)
- Housing Material :
- Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- Locking Feature :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 13
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.039" (1.00mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 50V