IL-FPR-11S-VF-N1
- Manufacturer Part Number:
- IL-FPR-11S-VF-N1
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN FPC VERT 11POS 0.5MM SMD
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
- Cable End Type :
- Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Vertical - 1 Sided
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Features :
- Zero Insertion Force (ZIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FPC
- Height Above Board :
- 0.154" (3.90mm)
- Housing Material :
- Locking Feature :
- Slide Lock
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 11
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 50V