FH58-35S-0.2SHW
Manufacturer Part Number:
FH58-35S-0.2SHW
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN FPC 35POS 0.2MM R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Cable End Type :
Notched
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Flat Flex Type :
FPC
Height Above Board :
0.035" (0.88mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
35
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.008" (0.20mm)