HDR127MET80M-G-V-TH
- Manufacturer Part Number:
- HDR127MET80M-G-V-TH
- Manufacturer/Brand:
- Chip Quik, Inc.
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 80POS 1.27MM
- Stock Condition:
- 78
- Manufacturer :
- Chip Quik, Inc.
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header, Breakaway
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Contact Length - Mating :
- 0.118" (3.00mm)
- Contact Length - Post :
- 0.071" (1.80mm)
- Contact Material :
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.079" (2.00mm)
- Insulation Material :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 80
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- 0.268" (6.80mm)
- Pitch - Mating :
- 0.050" (1.27mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.050" (1.27mm)