55PC1141-12-9/93/95/96-9
- Manufacturer Part Number:
- 55PC1141-12-9/93/95/96-9
- Part of Description:
- CABLE 4COND 12AWG WHITE SHLD
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 37/28
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.296" (7.52mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0095" (0.241mm)
- Jacket Color :
- White
- Length :
- Number of Conductors :
- 4
- Operating Temperature :
- 150°C
- Shield Type :
- Braid
- Usage :
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 12 AWG