4282-1-0100-22-SP
- Manufacturer Part Number:
- 4282-1-0100-22-SP
- Manufacturer/Brand:
- CnC Tech
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 22POS DL 94V-0
- Stock Condition:
- 825
- Manufacturer :
- CnC Tech
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Tin
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Contact Length - Mating :
- Contact Length - Post :
- 0.157" (4.00mm)
- Contact Material :
- Brass
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- 9A
- Fastening Type :
- Locking Ramp
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Insulation Height :
- 0.504" (12.80mm)
- Insulation Material :
- Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 22
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.165" (4.20mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- 0.165" (4.20mm)