99M1121-18-2/6-0
- Manufacturer Part Number:
- 99M1121-18-2/6-0
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- Part of Description:
- CABLE 2COND 18AWG BLACK SHLD
- Manufacturer :
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Multi-Conductor
- Conductor Material :
- Conductor Strand :
- 19/0.0098"
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.171" (4.34mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Zerohal™
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0118" (0.300mm)
- Jacket Color :
- Black
- Length :
- Number of Conductors :
- 2
- Operating Temperature :
- 105°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shield Type :
- Braid
- Usage :
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 18 AWG