A2-5PA-2.54DSA(71)
Manufacturer Part Number:
A2-5PA-2.54DSA(71)
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Contact Length - Mating :
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post :
0.118" (3.00mm)
Contact Material :
Brass
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.100" (2.54mm)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
0.454" (11.54mm)
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Solder
Voltage Rating :
200V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
A2-5/8A Essentra Components 850 ROUND END CAPS - BLUE, INSIDE DI
A2-56R-C Panduit Corporation 752 BATTERY CABLE LUG, 2 AWG, 5/16"
A2-5PA-2.54DS(71) Hirose 5 CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM