55PC2141-16-9/93/95/96-9
Manufacturer Part Number:
55PC2141-16-9/93/95/96-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
CABLE 4COND 16AWG WHITE SHLD
Manufacturer :
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.197" (5.00mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0095" (0.241mm)
Number of Conductors :
4
Operating Temperature :
150°C
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
16 AWG