55K9083-20-2/6/4
- Manufacturer Part Number:
- 55K9083-20-2/6/4
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Raychem Cable Protection
- Part of Description:
- CABLE 3COND 20AWG
- Manufacturer :
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Multi-Conductor
- Conductor Material :
- Copper, Nickel Coated
- Conductor Strand :
- 19/0.0079"
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.119" (3.02mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Jacket (Insulation) Thickness :
- Jacket Color :
- Length :
- Number of Conductors :
- 3 (1 Triad Twisted)
- Operating Temperature :
- 180°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shield Type :
- Usage :
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 20 AWG