PL00X-301-10M6-2
Manufacturer Part Number:
PL00X-301-10M6-2
Manufacturer/Brand:
Amphenol Technical Products International
Part of Description:
POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT FLAT
Manufacturer :
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Cable Termination :
Solder
Color :
Orange
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish :
Contact Finish Thickness :
Contact Type :
Female Socket, Power
Fastening Type :
Locking Ramp
Features :
Mounting Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
1
Number of Rows :
1
Pitch :
Product Status :
Active
Row Spacing :
Wire Gauge :
Wire Type :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    4,0MM POWERLOK 2 WAY PLUG STRAIG
    POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT M8 ST
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT 6POS IDC 30AWG TIN
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT 10POS IDC 28AWG TIN
  • JST
    CONN SOCKET 10POS IDC 26AWG TIN
    CONN RCPT 7POS IDC 30AWG TIN
  • ASSMANN WSW Components
    CONN SOCKET 34POS IDC TIN
Related products
Part Manufacturer Stock Description
PL00(X)-30X DUST CAP Amphenol Technical Products International 9,853 POWERLOK 10MM G2 1 POS RCPT DUST
PL00(X)-50X DUST CAP Amphenol Technical Products International 6,919 POWERLOK 14MM G2 1 POS RCPT DUST