NC6-P107-16
Manufacturer Part Number:
NC6-P107-16
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375"
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Barrier Blocks
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Bottom Termination :
PC Pin
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
20A
Features :
Number of Circuits :
16
Number of Rows :
1
Number of Wire Entries :
16
Pitch :
0.375" (9.53mm)
Product Status :
Active
Terminal Block Type :
Barrier Block
Top Termination :
Screws
Voltage Rating :
300V
Wire Gauge :
12-22 AWG
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR MULT-BEAM 33POS EDGE MT
    CONN HEADER HD 96POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 16POS PCB
    CONN HEADER MULTI-BEAM 18POS PCB
    ASSYMINIPAKHDL25S8PRAPLUGBDLCKSE
Catalog related products
  • Eaton-Electronics Division
    CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.562"
  • Eaton-Electronics Division
    CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.562"
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.325"
    CONN TERM STRIP 2CIRC 0.394"
  • Adels-Contact
    CONN TERM STRIP 2CIRC 0.571"