55A1132-20-2/4/6-9
Manufacturer Part Number:
55A1132-20-2/4/6-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
CABLE 3COND 20AWG WHITE SHLD
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.141" (3.58mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
20 AWG