55PC2231-20-9/9/9-9
Manufacturer Part Number:
55PC2231-20-9/9/9-9
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
CABLE 3COND 20AWG WHITE SHLD
Manufacturer :
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/0.008"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.141" (3.58mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0085" (0.216mm)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
20 AWG
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    SIGNAL MODULE 24 POS
    PCB MULTI-GIG T1 1" PW LG CHMF
    MULTIGIG RT T2 .8" BP H-LFT
    SIGNAL MODULE SOLDER
    CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.156