55A1821-24-2/6-9
- Manufacturer Part Number:
- 55A1821-24-2/6-9
- Part of Description:
- CABLE 2COND 24AWG WHITE SHLD
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Multi-Conductor
- Conductor Material :
- Copper, Tinned
- Conductor Strand :
- 19/36
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.123" (3.12mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0080" (0.203mm)
- Length :
- Number of Conductors :
- 2
- Operating Temperature :
- 150°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shield Type :
- Braid
- Usage :
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 24 AWG