T330A685K020AS
Manufacturer Part Number:
T330A685K020AS
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.6Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.353" (8.96mm)
Lead Spacing :
0.125" (3.18mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.230" L x 0.105" W (5.84mm x 2.67mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V