YK5040523000G
- Manufacturer Part Number:
- YK5040523000G
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Anytek
- Part of Description:
- CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.374"
- Manufacturer :
- Amphenol Anytek
- Product Category :
- Barrier Blocks
- Barrier Type :
- 2 Wall (Dual)
- Bottom Termination :
- PC Pin
- Color :
- Black
- Current Rating (Amps) :
- 20A
- Features :
- Cover
- Number of Circuits :
- 5
- Number of Rows :
- 1
- Number of Wire Entries :
- 5
- Pitch :
- 0.374" (9.50mm)
- Product Status :
- Active
- Terminal Block Type :
- Barrier Block
- Top Termination :
- Screws with Captive Plate
- Voltage Rating :
- 300V